Klasické – posteľné vankúše

Podľa výplne môžu byť vankúše:

Z Prírodnou alebo umelou výplňou, poprípade kombinácia týchto materiálov.

 

Prírodné výplne do vankúšov – môžu byť vyplnené perím, páperím, kokosovým alebo bambusovým vláknom, vankúše vyplnené úzkou vložkou z kaučuku, prípadne prírodnou ovčou vlnou, merino vlnou...

 

Umelé výplne do vankúšov - pamäťovou penou molinom, molitanom, latexom, guľôčkami, mikrovláknom a ďalšími materiálmi, ktoré sa vo vankúšoch môžu použiť.

 

V minulosti sa vankúše plnili slamou, handričkami, kožou a dnes už exotickými materiálmi a obliečky boli vytvorené z plátna. Klobúk dole pred našimi predkami, čo museli zniesť aby pohodlnejšie spali. Neskôr sa začali vankúše obšívať, farbiť plátno a zdobiť. Dnes to berieme ako samozrejmosť.

 

Pamäťová pena – vysokoelastická pena sa presne prispôsobuje tvaru hlavy až po chrbát a tým zabezpečuje prispôsobenie sa Vašej polohe, či už ležíte na boku, chrbte, alebo na bruchu.

Náplň z prírodného latexu - Táto náplň je vytvorená z prírodného kaučukovníka, teda zo živice stromu. Jej výhodou je že pohlcuje vlhkosť takže tato naplnený vankúš cenia práve tí, ktorí sa v spánku viac potia. Keďže sa jedná o na výrobu náročnejší vankúš aj jeho cena je o niečo vyššia.

Umelé vlákna – Takto naplnené vankúše môžete prať v práčke častejšie a vankúš sa ľahko nezničí. Umelé vlákno je antialergické.

 

Moderné vankúše:

Dnes sa na výrobu vankúšov používajú rôzne textílie a rôzne náplne. Teda výplne do vankúšov z rôznych štýlových materiálov a používajú sa obliečky, ktoré majú rôzne zapínania, počnúc úplne bez zapínania, ďalej s gombíkmi, suchým zipsom, patentkami a končiac klasickým momentálne najpoužívanejším zipsom.

 

Vankúše plnené páperím – páperie symbolizuje mäkkosť, hebkosť, teplo, a keď si uvedomíme, že ide o najjemnejšie „períčko“ vtákov ktorí pre svoje malé vtáčiky chcú to najlepšie, tak páperie symbolizuje aj materskosť a opateru. Pohodlné spanie na takomto vankúši je už roky overené a iste to priznáte, keď berieme do úvahy prírodné zdroje – perie a páperie. Vankúše plnené perím a páperím sa dostali do stavu, kedy sa rozhodujeme medzi prírodným a umelým. Tieto vankúše sú úž jednak drahšie lebo je menej výrobcov na tieto vankúše a náročnosť na výrobu oproti umelým materiálom je väčšia. Nevýhodou je aj to, že držia vlhkosť, takže keď sa potíme neodvádzajú ju preč a aj ľudí, ktorí trpia alergiami pribúda. Tieto vankúše sú však pohodlné, anatomicky prispôsobivé a pre ľudí, ktorí nemajú zdravotné problémy vyhovujúce. Vankúš vyrobený z páperia môže byť dobrý pre ľudí, ktorí netrpia alergiami, ale má malú životnosť, resp. starostlivosť o takto plnený vankúš je, mala by byť väčšia.

 

Detské vankúše - Malé detičky do jedného roka vankúš vôbec nepotrebujú, pretože väčšinou spia na chrbátiku alebo na boku a keď sú trochu väčšie spia na brušku. V malom veku nehrozí pokrivenie chrbtice, skôr opačne, keď by ste dieťatku vankúš podkladali, mohlo by sa mu spať nepohodlne a navyše ak by spalo na brušku,  mäkký pohodlný vankúš by bábätko mohol ohroziť. Detské vankúše do ktorého sa balia bábätká skôr poznáme pod pojmom „perinka“.